Impregnaty

 

profos-pl_ochrona-betonu_impregnaty_clipboard12.jpg

Nowoczesne impregnaty aplikowane przez PROFOS pozwalają na ekonomiczną i trwałą ochronę elementów betonowych, o głębokości penetracji do 6mm nawet dla betonów o W/C<0, 5.

  • Impregnację materiałami wiodących producentów
  • hydrofobizację

Wykonanie pełnej wielowarstwowej membrany mostkującej w szerokim zakresie temperatur. Jest to rozwiązanie najlepiej chroniące żelbet nawierzchni parkingu w krótkiej i długiej perspektywie

Żelbet należy do najbardziej ekonomicznych materiałów budowlanych, dlatego jest najpowszechniej stosowanym materiałem w budownictwie na całym świecie. Jego długotrwała żywotność wymaga ścisłej współpracy pomiędzy betonem i stalą zbrojeniową. W normalnych warunkach beton chroni zbrojenie fizycznie, jako warstwa okrywowa i chemicznie, powstrzymując korozyjne oddziaływanie środowiska na zbrojenie. Jednak w miarę upływu czasu zdolności ochronne betonu wobec zatopionego w nim zbrojenia słabną, aż do całkowitego zaniku.

Czynnikami niszczącymi są zwłaszcza:

penetracja chlorków pochodzących np. z:

  • soli odladzającej sypanej zimą, wnoszonej na kołach pojazdów
  • soli zawartej w powietrzu zwłaszcza w okolicach nadmorskich
  • soli z zanieczyszczeń przemysłowych
  • soli z myjni samochodowych

penetracja dwutlenku węgla z atmosfery (patrz http://solidnydom.pl/karbonatyzacja-betonu.html)

penetracja wilgoci z zwartymi w niej zanieczyszczeniami

Dodatkowe defekty ułatwiające penetrację czynników niszczących wgłąb struktury betonu, bliżej zbrojenia to:

uszkodzenia mechaniczne typu spękania, odpryski

niezabezpieczone detale: dylatacje przyścienne, wokół słupów, nieuszczelnione przejścia kablowe i rurowe, wadliwe odwodnienia, niezabezpieczone dylatacje skurczowe czy konstrukcyjne

obecność reaktywnego

Z upływem czasu zanieczyszczenia lokalne penetrują coraz głębiej, z drugiej strony niezabezpieczona powierzchnia stale dostarcza nowe porcje zanieczyszczeń. Zjawisko to pozostawione samemu sobie stopniowo pogłębia zniszczenia najpierw nawierzchni, później wpływa na niekontrolowaną zmianę współczynnika wydłużalności betonu, i prowadzi do powstawania rys wewnętrznych i do uszkodzeń w obrębie dylatacji. Spękania wewnątrz przekroju czynnego prowadzą do jego osłabienia.

Jedynym sposobem działania wobec symptomów opisanych wyżej zjawisk i ich dalszych konsekwencji jest zapobieganie.

Jesteś w: Intro / Ochrona betonu / Impregnaty
Made by eximius.pl, 2010